Sestava nábytku do obývacího pokoje

Popis starožitnosti

Souprava historického nábytku do obývacího pokoje:  kredenc, skleník, 2 ořechová křesla, 2 buková křesla, 3-sic sofa.

Historické období

Přibližně 1920 – 1930

Materiál

Masivní ořech – ořechová dýha na laťovce a překližce, masivní mořený buk

Stávající stav

Povrchová úprava, šelaková politura, byla ve velmi špatném stavu, setřelá zbělalá, místy nebyla vůbec. Ořechová dýha na mnoha místech oštípaná a jinak poškozená. místy chyběla zcela. Plochy byly poškrábané, místy s hlubokými vrypy. Konstrukce uvolněná, vše nutno zcela rozebrat. Čalounění nutno udělat zcela nové.

Postup restaurování

Nejprve bylo rozebráno vše co rozebrat šlo, veškeré korpusy. Čalounění křesel postelí bylo odstraněno, vyndány všechny hřebíky. Poté byla odmyta stará šelaková politura, tím se ukázala veškerá poškození.

Odlepená dubová dýha byla postupně podlepována kostním klihem a přižehlována, chybějící dýha byla nahrazena novou s odpovídající kresbou tak , aby v ploše nic nebylo poznat. Veškerý povrch byl několikrát důkladně přebroušen, vše namořeno ořechovým mořidlem, napuštěn lněnou fermeží pro zvýraznění kresby a barvy.

Po zaschnutí byla udělána nová šelaková politura leštěná na pololesk. Poté byly očištěny všechny konstrukční spoje a všechen nábytek sesazen do původního stavu. Na konec byl nábytek přeleštěn, okován opraveným kováním a nově přečalouněn.

Sestava nábytku do obývacího pokoje