Svítidla (lustry, lampy, apliky)

Opravdu pěkné jsou dřevěné, řezbované, zlacené lustry a nástěnné apliky.

Na ukázkách jsou originály 5-ti lustrů, 12-ti devítiplamenných aplik a 23 jejich kopií, restaurovaných pro Parlament ČR.

Vše je řezba v lipovém dřevě, zlaceno na křídový podklad a polyment 24 karátovým zlatem, kombinace pololesk a vysoký lesk.

Všechny lustry a apliky byly ve velmi špatném stavu. Ukázka původního stavu na snímcích.

 

Všechny lustry i apliky bylo nutno kompletně rozebrat, včetně elektroinstalace, která již neodpovídala platným normám. Po rozebrání bylo šetrně odstraněno původní zlacení, včetně všech pozdějších povrchových úprav až na holou řezbu. Teprve potom se ukázaly všechny zásahy, které byly v minulosti udělány včetně doplnění poškozených řezeb moduritem a mechanická poškození daná špatným zacházením. Tyto neodborné zásahy byly odstraněny. Veškerá poškození na ramínkách, vzniklá ohnutou ocelovou výstuhou uprostřed ramínek a kalíšcích pod svíčkami, která byla rozlámaná nejvíce postupně restaurována a chybějící části doplněny lipovým dřevem a dořezány.

Jakmile byla dřevěná konstrukce opět v pořádku, bylo možno přistoupit k samotnému zlacení. Na natrenkované dřevo, se nanesly křídové vrstvy, které se velmi pečlivě vybrousily a nakonec nanesl vaječný polyment. Na polyment bylo položeno plátkové zlato. Zlacení bylo leštěno v kombinaci na vysoký lesk a na pololesk. Nazlacené jednotlivé díly byly sestaveny a natažena kompletní nová elektroinstalace.