Restaurování uměleckých a dekorativních předmětů

 

Dřevěné dekorativní předměty

Běžně restauruji drobné dřevěné dekorativní předměty, zpravidla pro jejich hodnotu coby rodinné dědictví. Velmi častými drobnými artefakty, které vhodně doplňují interiér jsou šperkovnice, starožitné mlýnky na kávu, nahřívací žehličky na prádlo a jiné drobné doplňky.

Zvláště v období mezi válkami byly velmi módní a stejně jako móda v oblékání, tak i šperkovnice a šperky z té doby se vracejí a jsou velmi oblíbené. Pěkné jsou šperkovnice intarzované s rostlinými i ornamentálními motivy, šperkovnice vykládané perletí, slonovinou, drahými kovy a podobně, prosklené a řezbované.

Některé jsou opravdu velmi krásné, jak vidíte v ukázkách. Jsou to šperkovnice bohatě intarzované a vykládané, leštěné na vysoký lesk, uvnitř polstrované sametem, většinou z období mezi válkami. Velmi pěkná je šperkovnice neorokoková s proskleným horním víkem, nebo neklasicistní s bohatou inkrustací perletí, napodobeninou slonoviny a kovem.

Starožitné pendlovky a hodiny

Každé hodiny potřebují něco jiného. Postup restaurování je závislý na druhu hodin, jejich stavu, stavu povrchové úpravy, výzdoby a podobně.

Jsou-li napadeny červotočem, nechají se ozářit a preventivně se napustí odpovídajícím přípravkem.

Poškození se postupně opraví, chybějící části doplní, povrchově se upraví odpovídající povrchovou úpravou.

Osadí se skla a zrestaurovaný hodinový stroj. Pro tyto účely spolupracuji se zkušeným restaurátorem hodinových strojků.

Ukázky restaurování uměleckých a dekorativních předmětů