Kdy navštívit restaurátora nábytku?

Každý kus nábytku je originál a každý také vyžaduje individuální posouzení a péči.

Restaurátora je dobré kontaktovat ve chvíli, kdy máte poškozené starožitnosti nebo se Vám dostal do ruky starožitný nábytek, se kterým si nevíte rady. Po zhodnocení jeho stavu Vám navrhnu postup, který bude vyhovovat jak Vašim potřebám, tak Vaší peněžence. Nábytek se dá buď jen vyčistit a zakonzervovat (zejména s ohledem na poškození dřevokazným hmyzem či houbami) nebo lze provést kompletní zrestaurování. I tam se obvykle dají rozlišit různé míry postupu povrchových úprav s různou finanční náročností.

Zda a proč restaurovat?

Každý klient přichází s jinými důvody, proč starožitný nábytek, artefakty nebo doplňky chce restaurovat. Mezi ty nejčastější patří:

  • Emocionální hodnota – pokud jste zdědili nábytek po Vašich blízkých, určitě je škoda ho vyhodit, máte k němu citový vztah a je pro Vás vzpomínkou na milované i něčím, co můžete přenechat svým dětem či vnoučatům. V těchto případech je jedno, zda se jedná o nábytek vysoké umělecké hodnoty, jeho hodnota je důležitá pro Vás.
  • Estetická hodnota – pokud patříte mezi obdivovatele kvalitní ruční práce, možná se Vám určitý nábytek či starožitnosti prostě jen líbí a máte dojem, že je třeba tuto krásu zachovat
  • Reprezentativní hodnota – jsou prostory, zejména pak v historických domech, kde starožitný nábytek působí velmi elegantně a přirozeně. Ať už se jedná o kancelář, sídlo firmy nebo Váš byt, kvalitně zrestaurovaný starožitný nábytek interiéru přidá dojem dlouhotrvající hodnoty, kvality i určité exkluzivity.
  • Sběratelská hodnota – pro mnohé je starožitný nábytek investicí a hledají tedy především kousky s vysokou uměleckou a historickou hodnotou. U takových se pak vyplatí i náročné zrestaurování, vždy s velkým důrazem na přesný a citlivý technologický postup odpovídající původním metodám.