Restaurování pohovek a sofa

 

Opravy pohovek a sofa

U starožitných pohovek a sofa je rozhodující stav a pevnost konstrukce a stav čalounění. Nejdůležitější při posuzování postupu restaurování a tedy i ceny je pevnost konstrukce.

Je-li narušena konstrukce, dá se říci, že takřka vždy musí dolů celý čaloun, i když vypadá zachovale, protože konstrukci nelze rozebrat bez sundání čalounění. Což je sice přibližně jedna polovina práce i konečné ceny, ale určitě se to vyplatí.

Rozebraná konstrukce zbavená veškerého čalounění včetně hřebíků, se zbaví staré politury opatrným odmytím, je-li potřeba napustí se přípravky proti dřevokaznému hmyzu, opraví se mechanická poškození, doplní chybějící materiál. Celý povrch se několikrát přebrousí, je-li to potřeba namoří mořidlem.

Po zaschnutí se napustí lněnou fermeží a na takto připravený povrch aplikuje nová šelaková politura. Celá konstrukce je po sklížení připravena na nové čalounění.

Ukázky postupu restaurování pohovek a sofa

Neorokokové sofa

Ukázka restaurování neorokokového sofa, které bylo součástí sady nábytku ve stejném designu, zahrnující i židle a stolek. Vše z masivního ořechu řezbovaného rokokovými ornamenty, následně čalouněno odpovídající látkou.