Nákup a opravy starožitností

Plánujete nákup nebo opravy starožitností? Tady je pár věcí, které byste měli vědět, než budete investovat do starožitného nábytku, doplňků či uměleckých předmětů.

Lepší ruina, než špatně „opravená“ starožitnost

Je rozdíl mezi opravou a restaurováním. Restaurátor dodržuje původní technologický postup prací a používá stejné nebo odpovídající materiály, jako kdysi naši předkové. U takto zrestaurovaného nábytku můžete očekávat, že vydrží celé generace.

I pokud je pro Vás kompletní zrestaurování přiliš finančně náročné, lze zvolit postup, který zajistí zakonzervování a ochranu dřeva. Následně zvolíme odpovídající technologický postup povrchové úpravy (pololesk, lesk) s ohledem na Vaše preference. Rozhodně není dobrým řešením udělat rychlou rádoby opravu a starožitnost znehodnotit novodobými lepidly nebo lakem.

Starožitnost na oko

Ne každá starožitnost je opravdu starožitností. Může se jednat o velmi umně vytvořenou repliku originálu. Je také možné, že starožitnost není úplně původní, že některé její části byly replikovány, aby bylo možné nahradit zcela poškozená místa. Tento postup je v tomto samozřejmý a i zákon pamatuje na to, že bez náhrady silně poškozených částí se neobejdeme. Je ale otázkou, zda nekupujete starožitnost, kde byl tento zákon zneužit do míry, kdy větší část je nová záměrně. Nejednou lze totiž udělat z jedné starožitnosti dvě právě tím, že se její části nahradí, ale oficiálně je stále „starožitností“.

Poradenství při nákupu starožitností

Pokud nejste sběratelem starožitností s vlastními zkušenostmi, rádi Vám poradíme nezávislým názorem při výběru a nákupu starožitného nábytku, doplňků a další artefaktů. Přímo na místě zhodnotíme stav starožitnosti a rozsah případných restaurátorských prací, které budou třeba. Dozvíte se tak skutečné náklady dané starožitnosti, které Vám pomohou se lépe rozhodnout při výběru a koupi. U běžných typů starožitností Vám rád poradím z mého pohledu restaurátora. Pokud by se jednalo o názor z hlediska kunsthistorika nebo jiného specialisty, rád Vám doporučím, kam se obrátit.

Pokud zakoupené strarožitnosti následně restauruji, je poradenství samozřejmě zdarma. Pokud starožitnost restaurování nevyžaduje, je cena poradenských služeb včetně cesty na místo a zpět 300 Kč za hodinu.

Tato invenstice se Vám zcela určitě vyplatí, protože málokdy starožitnosti nepotřebují žádné restaurátorské práce. Minimálně profesionální čištění a zankonzervování povrchové úpravy jsou vhodné pro většinu zakoupených starožitností.


Na ukázce vidíte neorokokovou židli, jejíž stav byl při koupi považován za relativně dobrý. Zákazník se mylně domníval, že postačí pouze zpevnit konstrukci. Jak vidíte, po sundání čalounění se židle zcela rozpadla. Bylo třeba kompletní zrestaurování včetně obnovení základní konstrukce včetně povrchové úpravy i komplet čalounění. Původní investice se neplánovaně zvýšila na dvojnásobek. Nicméně v případě takto krásného nábytkového kompletu se určitě i tak vyplatila, protože po důkladném zrestaurování nábytek vydrží i dalším generacím. Více o této ukázce najdete na stránce: Neorokokový komplet – židle, sofa, stolek.