Restaurování křesel

 

Opravy křesel

Takřka u všech typů křesel je čalounění přímo na konstrukci křesel. Proto je důležité posuzovat stav a pevnost konstrukce a stav čalounění společně a nerozdílně.

Oboje na sobě závisí. Je-li například narušena konstrukce, křeslo je tzv. rozviklané, zcela určitě se musí dát dolů celý čaloun do posledního hřebíku, kterých jsou tisíce.

Po sundání čalounění, se takové křeslo takřka rozpadne samo, protože ho drželo pohromadě čalounění.

Celé křeslo se rozebere na jednotlivé díly, které se očistí od staré povrchové úpravy, je-li napadeno červotočem ošetří se proti dřevokaznému hmyzu, opraví se veškerá poškození, několikrát přebrousí, přimoří je-li to potřeba a napustí fermeží pro zvýraznění barvy.

Na takto připravený povrch se nanese nová šelaková politura, celá konstrukce se sklíží a na závěr se udělá nové čalounění.

Ukázky postupu restaurování křesel

Křesla Ton č. 33 s výpletem

Křesla Ton č. 33 s výpletem, varianta křesla Thonet 6009, okolo roku 1950. Z mnoha polámaných křesel se podařilo dát dohromady 12 kusů. Původně černá, byla nahrazena hnědou povrchovou úpravou, šelakovou politurou s novým pedigovým výpletem.

Křesla a židle (historismus)

Ukázka restaurování jídelních židlí a čalouněných křesel z konce 19. století. Někdo je zmodernizoval tak že vyřezal ozdobné kuželky a řezby. Vše bylo doplněno do původního stavu, včetně nového čalounění.

Polohovací křeslo „Perfekt“

Tzv. Kanadské křeslo značky PERFEKT, výrobce Nábytek UNIVERZAL Prostějov. Jde o polohovací křeslo s výsuvným sedákem ve stylu art deco.