Restaurování stolů a stolků

 

Jídelní stoly

Starožitné jídelní stoly jsou obvykle konstrukčně v pořádku, ale horní deska je povětšinou ve velmi špatném stavu, což je dáno způsobem používání. Podle potřeby se rozeberou, deska stolu zbaví staré povrchové úpravy, opraví případná mechanická poškození, včetně rozkládací středové desky, je-li to stůl rozkládací.

Důkladně se celý povrch přebrousí, vyžaduje-li to sjednocení barevnosti, tak se přimoří, napustí lněnou fermeží a po zaschnutí se nanese nová šelaková politura.

Starožitné stolky – odkládací, servírovací, konferenční

Stolky například konferenční, malé čtecí k lampě apod. jsou většinou ve velmi špatném stavu.

Je to dáno častým používáním a způsobem používání. Horké nápoje a alkohol povrchové úpravě nesvědčí. Je nutné kompletní zrestaurování.

Stará povrchová úprava se opatrně odstraní, případná poškození opraví, celý povrch několikrát pečlivě přebrousí, pro zdůraznění barvy napustí lněnou fermeží a na zaschlý povrch aplikuje odpovídající povrchová úprava.

Ukázky restaurování stolů a stolků

Servírovací stolek

Servírovací stolek. Prosklený skly s fazetou, vyklápějícími bočními dvířky a snímatelným servírovacím tácem. Materiál leštěný masivní ořech.

Starožitný oválný stolek

Příklad restaurování výrazně poškozeného oválného stolku z rodinné pozůstalosti. Je tvořen bukovým řezbovaným podnožím a horním plátkem, který je odýhovaný jilmovou řezanou dýhou do figury a ohraničeným profilovou lištou.