Nástěnná dřevěná svítidla

 

Popis starožitnosti

Spolupráce na restaurování originálů 12-kusů devítiramenných nástěnných svítidel a výroba 23-kusů replik těchto svítidel, Parlament ČR

Materiál

Řezba v lipovém masivu, křídový podklad, zlaceno 24 karátovým zlatem na polyment, kombinace mat a vysoký lesk.

Stávající stav

Ukázka stavu 12 kusů originálů nástěnných aplik na snímku. Všechny apliky byly ve velmi špatném stavu. V minulosti byly restaurovány, jak je vidět, tak celkem neodborně.

Chybějící části základové rozety byly namísto doplnění lípou a dořezbování, doplněny z moduritu a povrch namísto pozlacení přetřeny bronzovou barvou. Konstrukce je velmi špatná, apliky jsou na mnoha místech rozlámané.

Postup restaurování

Všechny apliky bylo nutno kompletně rozebrat, včetně elektroinstalace, která již neodpovídala platným normám. Po rozebrání bylo šetrně odstraněno původní zlacení, včetně všech pozdějších povrchových úprav až na holou řezbu.

Teprve potom se ukázaly všechny zásahy, které byly v minulosti na aplikách udělány včetně doplnění poškozených řezeb moduritem a mechanická poškození daná špatným zacházením. Všechny tyto neodborné zásahy byly odstraněny a chybějící části doplněny lipovým dřevem a dořezány.

Veškerá poškození na ramínkách a kalíšcích pod svíčkami, která byla rozlámaná nejvíce postupně restaurována. Uprostřed ramínek je zalepena ocelová výztuha a tím, že ramínka byla vystavena různým vlivům, včetně mechanických, se ocelová výztuha ohnula a dřevěné obložení popraskalo, někde zčásti odpadlo.

Bylo nutno ocelovou výztuhu narovnat, dřevo poslepovat, chybějící rozlámané a oštípané doplnit a dořezbovat. Jakmile byla dřevěná konstrukce opět v pořádku, bylo možno přistoupit k samotnému zlacení. Povrch se musel tzv. natrenkovat, tedy velmi pečlivě natřít roztokem kožního klihu pro sjednocení sání.

Poté se nanesly křídové vrstvy, boloňská plavená křída v kožním klihu, pečlivě nanesené na povrch řezby a to několikrát. Po zaschnutí se křídové vrstvy velmi pečlivě vybrousí, to znamená do absolutní hladkosti a to se všemi detaily, což je velmi časově náročná práce.

Poté se na pečlivě vybroušené křídové vrstvy nanesl vaječný polyment, který protože plátkové zlato je průhledné, mu dává barevný nádech. Na polyment se klade na alkohol plátkové zlato.

Zlato se nakonec leští achátem na vysoký lesk a to tak, že se drtí křídové vrstvy pod polymentem a tím se vyhladí povrch zlata. Nazlacené jednotlivé díly byly sestaveny a natažena kompletní nová elektroinstalace.

Nástěnná dřevěná svítidla