Sestava jídelního nábytku

 

Popis starožitnosti

Sestava jídelního nábytku, zahrnující velký a malý bufet, kulatý rozkládací stůl, skleník, 6 čalouněných jídelních židlí.

Historické období

1920 – 1930

Materiál

Židle jsou celé z ořechového masivu, stůl – nohy ořechový masiv – plátek laťovka ořechová dýha, korpusy velkého, malého bufetu a skleníku jsou z laťovky a ořechová dýha, všechna esovitá dvířka jsou z profilové laťovky odýhované ořechovou kořenicí, všechny řezby, nohy, římsy jsou z ořechového masivu.

Stávající stav

Esovitá dvířka, nohy – pařáty na kouli – vše ve velmi špatném stavu, konstrukce všeho nábytku byla velmi narušená, nutno zcela rozebrat včetně židlí, rozlepená laťovka esovitých dvířek, odlepená dýha na dvířkách, odlepené a poškozené řezby.

Postup restaurování

Nejprve byla opatrně sundána potahová původní potahová látka, která byla původní a musela se navrátit na nový čaloun. Poté byly všechny kusy rozebrány na jednotlivé díly. Byla odmyta původní šelaková povrchová úprava. Postupně byly opravovány jednotlivé konstrukční díly, jako půda skleníku která byla celá rozklížená, esovitá dvířka jejíž profilová laťovka byla rozeschlá a bylo ji znovu slepit lať po lati spolu s poddýžkou.

Až poté bylo možné začít opravami povrchu. Byla podlepena a přižehlena uvolněná dýha. Byly sundány ozdobné řezby na bufetech. Všechny řezby očištěny. Povrch postupně několikrát vybroušen z vody. Řezby zpatinovány olejovou barvou, tak jak to bylo kdysi prováděno, poté byla provedena patina vymývaným mořidlem.

Po zaschnutí byl celý povrch napuštěn lněnou fermeží pro zvýrazněný barevnosti dřeva, hlavně ořechové kořenice a řezeb. Po jejím zaschnutí byla udělána nová šelaková politura leštěná na velmi vysoký lesk. Leštilo se celkem čtyřikrát. Všechny zámky, panty byly restaurovány pasířem.

Po zaschnutí politury vše sesazeno a sklíženo kostním klihem do původního tvaru, přeleštěno. Židle nově očalouněny a podle přání zákazníka navrácen původní vyčištěný potah.

Sestava jídelního nábytku