Starožitný nábytek pro obývací pokoj

 

Popis starožitnosti

Starožitný nábytek pro obývací pokoj, 2 šatní skříně, prosklená knihovnička, 2 samostatné postele kombinované se 2 peřináči, 2 čalouněná křesla , konferenční stolek se skleněnou deskou

Historické období

1920 – 1930

Materiál

Masivní mořený dub – dubová dýha na laťovce a překližce

Stávající stav

Povrchová úprava, šelaková politura, byla ve velmi špatném stavu, setřelá zbělalá, místy nebyla vůbec. Dubová dýha na odkládacích plochách, následkem přetékající vody z květináčů odlepena, místy chyběla zcela. Ostatní plochy poškrábané, místy s hlubokými vrypy. Konstrukce uvolněná, vše nutno zcela rozebrat. Čalounění nutno udělat zcela nové.

Postup restaurování

Nejprve bylo rozebráno vše co rozebrat šlo, veškeré korpusy skříní, peřináčů. Čalounění křesel postelí bylo odstraněno, vyndány všechny hřebíky. Poté byla odmyta stará šelaková politura, tím se ukázala veškerá poškození. Odlepená dubová dýha byla postupně podlepována kostním klihem a přižehlována, chybějící dýha byla nahrazena novou s odpovídající kresbou tak , aby v ploše nic nebylo poznat. Veškerý povrch byl několikrát důkladně přebroušen, vše namořeno ořechovým mořidlem, napuštěn lněnou fermeží pro zvýraznění kresby a barvy, Po zaschnutí byla udělána nová šelaková politura leštěná na pololesk. Poté byly očištěny všechny konstrukční spoje a všechen nábytek sesazen do původního stavu. Na konec byl nábytek přeleštěn, okován opraveným kováním a nově přečalouněn.

Starožitný nábytek pro obývací pokoj