Starožitný nábytek do pracovny

 

Popis starožitnosti

Souprava nábytku do pracovny zahrnující psací stůl, malý kulatý stůl a křeslo

Historické období

1935

Materiál

Laťovka, ořechová dýha, na plátku a dvířkách ořechová kořenice, křeslo bukový masiv mořený na ořech.

Stávající stav

Křeslo – konstrukce je rozeschlá, povrchová úprava velmi špatná,
malý konferenční stolek – konstrukce uvolněná, povrchová úprava špatná, dýha na horním plátku je po celém povrchu ze 70% odlepená jakoby v malých puchýřcích, na mnoho místech je odlepená i podkladová poddýžka psací stůl – konstrukce je uvolněná, povrchová úprava špatná, dýha na horním plátku je po celém povrchu ze 70% odlepená jakoby v malých puchýřcích, na levé zadní části plátku je díra vyhořelá, pravděpodobně od svíčky, na mnoho místech je odlepená i podkladová poddýžka, chybí i část dýhy lemující bok plátku

Postup restaurování

Křeslo

Bylo nutné rozebrat, odmýt starou povrchovou úpravu, přebrousit celý povrch, několikrát z vody, namořit ořechovým mořidlem. Poté napustit lněnou fermeží pro zvýraznění barvy a nakonec byla udělána šelaková politura na pololesk.

Malý konferenční stolek

Bylo nutno kompletní rozebrání, umytí povrchové úpravy, Dýhu na horním plátku bylo potřeba postupně podlepovat a přižehlovat. Chybějící části dýhy doplnit novou odpovídající dýhou. Vše přebroušeno několikrát z vody, napuštěno fermeží. Celý stolek vyleštěn na vysoký lesk šelakovou politurou.

Psací stůl

Bylo nutno kompletní rozebrání, sundání kování, umytí povrchové úpravy, Dýhu na horním plátku a dveřích bylo potřeba postupně podlepovat a přižehlovat. Chybějící části dýhy doplnit novou odpovídající dýhou. Propálené místo bylo potřeba odstranit až na latě, opět doplnit poddýžku a poté horní dýhu. Vše přebroušeno několikrát z vody, napuštěno fermeží. Celý stolek vyleštěn na vysoký lesk šelakovou politurou. Na závěr byl okován zrestaurovaným kováním.

Starožitný nábytek do pracovny