Biedermeierový sekretář s tajnými schránkami

 

Popis starožitnost

Reprezentativní sekretář určený k ochraně cenností a písemností. K tomu sloužilo množství zásuvek a poliček, ale hlavně množství důmyslně schovaných tajných schránek.

Konkrétně tento skrývá 10 tajných přihrádek na různých místech za odklopnou psací deskou a další schované v konstrukci korpusu. Centrální dekorací je tzv. kolotoč důmyslně využívající zrcadla k vytvoření prostorového efektu pomocí optického klamu.

Historické období

Biedermeier, první polovina 19. století (podle majitele okolo 1830 – 1850)

Materiál

Smrková konstrukce, ořechová švartna (řezaná dýha), zlacené ozdoby, zrcadla.

Stávající stav

Dýha odfouknutá, popraskaná, konstrukce uvolněná, spodek hodně napaden červotočem. Jedna zásuvka zcela chybí – je jen přední čelo. Povrchová úprava velmi špatná. Je potřeba celkové zrestaurování. Zcela chybí nohy, ty se rozpadly.

Popis restaurování

To, co bylo možné, bylo postupně rozebráno. Uvolněná a nedržící dýha postupně podlepována, chybějící části doplněny odpovídajícím materiálem. Konstrukce pomalu a pečlivě dávána dohromady, tak aby zásuvky a různé součásti opět volně chodily. Chybějící zásuvka, všechny ozdoby, nohy a ostatní vyrobeno nově. Vše nově sestaveno a udělána nová šelaková politura leštěná na vysoký lesk. Ozdoby nově přezlaceny, osazena nová zrcadla, promazané zámky a nové kování.

Výsledný kus krásně dokládá důmyslnost, talent a zručnost našich předků.

Biedermeierový sekretář s tajnými schránkami