Restaurování komod, příborníků a kredencí

 

Komody

Nejčastějším problémem komod jsou zásuvky, jejich pojezdy, tedy spodek zásuvek a pojezdové lišty na bocích komod jsou obroušené natolik, že jednotlivé zásuvky při zavírání narážejí do sebe.

Velmi často jsou popraskané boky komody, což je dáno tím, že pojezdové lišty zásuvek nejsou v bocích volně na svlak, ale zaklíženy napevno v ploše, takže boky nemohou volně sesychat a prasknou. Velmi často bývá napadena červotočem.

Vyplatí se takovou komodu kompletně ošetřit proti dřevokaznému hmyzu, rozebrat, praskliny sklížit a vše nově spasovat. Tím se nutně musí udělat zásah do povrchu. Proto je lepší ji udělat komplet i s novou povrchovou úpravou. Zásuvky je také dobré kompletně rozebrat a doplnit ošoupané pojezdové hrany.

Takže většinou se taková komoda rozebere opravdu na prkénka. Tam, kde je to třeba se doplní nový materiál, opraví se mechanická poškození povrchu, zdobení, dýhy, vykládání, řezeb apod. a opětovně sklíží kostním klihem do původního tvaru.

Důkladně se vše vybrousí, napustí fermeží a nanese nová šelaková politura. Nakonec se namontuje zrestaurovaná kování a zámky.

Příborníky a kredence

U příborníků nejvíce trpí horní odkládací plochy, které jsou poškrábané a velmi často místně chybí povrchová úprava, zásuvky jejichž pojezdové plochy jsou opotřebené častým otevíráním a je potřeba doplnit novým materiálem. Dá se říci, že pro kredence platí totéž.

Velmi obecně lze říci, že když je narušena povrchová úprava je to známka toho, že by se urychleně mělo přistoupit k nějakému odbornému zásahu, například přeleštění, které zaplní chybějící povrchovou úpravu a předejde se daleko složitějším zásahům.

Protože přes narušenou polituru do dřeva začne pronikat hlavně vlhkost, ale také různé nečistoty a mastnoty. Je-li již povrchová úprava a konstrukce narušená, vyplatí se celý korpus rozebrat, očistit konstrukční spoje a opět sklížit.

Poté se odstraní stará politura, opraví veškerá poškození, vybrousí povrch, napustí lněnou fermeží a nanese nová šelaková politura. V průběhu těchto prací je dobré provést ochranu proti dřevokaznému hmyzu. Poté se vrátí skleněné výplně a okove zrestaurovaným kováním a zámky.

Ukázky restaurování komod, příborníků a kredencí

Kredenc z První republiky

Kredenc z První republiky. Kredenc-sekretář s prosklenou vitrínou, výklopnými dvířky sekretáře a úložnými prostory. Dýhovaný ořechovou dýhou a exotickou kořenicí, leštěný šelakovou politurou na vysoký lesk.

Neobarokní komoda

Příklad restaurování klasická čtyř-zásuvkové pětiboké komody v neobarokním stylu, která je dýhovaná exotickou kořenicí, leštěnou šelakovou politurou na vysoký lesk s krásným mosazným kováním.

Starožitná prosklená vitrína

Příklad restaurování prosklené vitríny, tzv. skleníku, z 19. století. Starožitnost byla silně napadena červotočem a vyžadovala ozáření. Původně byla černá se zlatými ozdobami. Vše odstraněno, vyčištěno a opraveno. Ponechány zlacené fragmenty a ozdoby. Povrchová úprava šelaková politura a vosk. Vnitřek odpovídající barevná úprava.