Sekretáře

Sekretář je velmi pěkný kus nábytku o který se opravdu vyplatí pečlivě starat. Není-li v dobrém stavu je asi jediným rozumným řešením kompletní zrestaurování. Je potřeba ho důkladně prohlédnout zda není napaden dřevokazným hmyzem a v případě že je, nechat ozářit v ozařovně a potom preventivně napustit odpovídajícím přípravkem, což je asi jediný spolehlivý způsob ochrany.

Poté je nutno opatrně rozebrat a důkladně popsat všechno, co se rozebrat dá, včetně zásuvek a malých zásuveček. Při rozebírání je potřeba dávat bedlivý pozor, protože takřka každý sekretář má tajné prostory ovládané důkladně schovanými mechanismy. Většinou bývá ve špatném stavu výzdoba, která protože se jedná o nábytek starý více jak 150 let, je tvořena intarzií ze švarten, tedy dýhou silnější než 2 mm, většinou 3-4 mm. Většinou používané materiály jsou ořech, švestka, javor a eben, nebo náhražka ebenu probarvená hruška.

Restaurovat se musí opravdu pečlivě. Kus po kuse se postupně podlepují uvolněné a doplňují chybějící části, opatrně se odstraní povrchová úprava. Takto zrestaurované díly se důkladně vybrousí a celý korpus se opět sklíží do původního tvaru. Teprve potom je možno povrch možno napustit lněnou fermeží pro zvýraznění barevnosti a nanést novou šelakovou polituru.

Nakonec se sekretář okove zrestaurovaným kováním a zámky.